• DURDU İSMAİL COŞKUN
  • DURDU İSMAİL COŞKUN

    23 Şubat 1967 tarihinde Kayseri’ye bağlı Sarız ilçesinin Çörekdere köyünde dünyaya geldi. İlkokulu aynı köyde, ortaokulu yatılı olarak Kayseri’de Güneşli Ziraat Ortaokulu’nda okudu. Daha sonra Sarız Lisesi’nden mezun olup, önce Çankırı Meslek Yüksekokulu, ardından Niğde Eğitim Yüksekokulu’nu bitirip beş yıl sınıf öğretmenliği yaptı. 

    Yapmış olduğu evlilik sebebiyle 1994 yılında, Hollanda’ya gidip dil kurslarının ardından iki yıllık pedagojik eğitim süresini tamamlayarak Rotterdam’da bir okulda Türkçe dersleri vermeye başladı. Yirmi beş yıldan daha uzun zamandır aynı okulda eğitimcilik yapmaktadır. Bu zaman içerisinde Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Hollanda’da birçok gazetede Türkçe olarak köşe yazarlığı yaptı. İki yüzden fazla şiir kaleme aldı, birçoğu çeşitli dergilerde yayımlandı. Yıllarca ağıt derlemeciliği ve yaşanmış hikâyelerin yazım çalışmalarında bulundu. Çocuk masalı türünde on altı adet kitabı mevcuttur.

    Hollanda’da bulunduğu zaman içerisinde halk oyunları, voleybol, futbol gibi aktivitelerin yanında, halka açık çeşitli bilgilendirme programları, Türk Halk Müziği korosu, Kayserili Vakfı gibi kuruluşların yönetiminde yer aldı. Ayrıca on üç yıldır aralıksız kitap tahlili yapan bir grubun başkanlığını yapmaktadır.   Hollanda’nın Capelle şehrinde yaşamaya devam eden Durdu İsmail Coşkun, evli ve üç çocuk babasıdır.   


  • Kitapları