Yazar : SABAHATTİN ALİ ISBN : 978-625-7050-85-2 Sayfa Sayısı : 1392 Basım Yılı : 2020 İncelenme Sayısı : 1567

KUTULU SET

  • SIRÇA KÖŞK
  • YENİ DÜNYA
  • DEĞİRMEN
  • KÜRK MANTOLU MADONNA 
  • KUYUCAKLI YUSUF
  • İÇİMİZDEKİ ŞEYTAN 

 

SABAHATTİN ALİ (25 Şubat 1907, Eğridere - 2 Nisan 1948, Kırklareli), Türk yazar ve şair.

 Edebi kişiliğini toplumcu gerçekçi bir düzleme oturtarak yaşamındaki deneyimlerini okuyucusuna yansıttı ve kendisinden sonraki Cumhuriyet Dönemi Türk edebiyatını etkileyen bir figür hâline geldi. Daha çok öykü türünde eserler verse de romanlarıyla ön plana çıktı; romanlarında uzun tasvirlerle ele aldığı sevgi ve aşk temasını, zaman zaman siyasi tartışmalarına gönderme yapan anlatılarla zaman zaman da toplumsal aksaklıklara yönelttiği eleştirilerle destekledi. Kuyucaklı Yusuf (1937), İçimizdeki Şeytan (1940) ve Kürk Mantolu Madonna (1943) romanları Türkiye'deki edebiyat çevrelerinin takdirini toplayarak hem 20. yüzyılda hem de 21. yüzyılda etkisini sürdürdü. 

Romanlarında toplumcu yönüyle dikkat çeken Sabahattin Ali, öykülerinde de insancıl ve hassas duygularıyla öne çıkıyor. İnsanı merkezine alan öykülerinin tamamı; yozlaşma, yabancılaşma, sosyal adaletsizlik ve despotizm ana temalarından oluşurken esas güçlerini samimiyetlerinden ve sadeliklerinden alıyorlar. 

Yazar bizlerden biri olduğunu haykırırcasına sıcacık bir Anadolu nefesi üflüyor okurunun gönlüne. O nefes incecik bir sızı bırakarak dağılıveriyor. Her satırı okurun yüreğine dokunan, insana dair ince bir duyarlılığın ürünü olan bu eserleri sizlerle buluşturuyoruz...


Yorum Yap