Yazar : BİROL ÖZTÜRK ISBN : 978-625-6636-10-1 Sayfa Sayısı : 112 Basım Yılı : 2024 İncelenme Sayısı : 403

“İktidar partisinin başkanının cumhurbaşkanlığına aday olması en doğal olgudur. Hür dünyaca benimsenmiş bu düşünceyi biz de uygulama sürecindeyiz. Önce ‘Ne Mutlu Türk’üm Diyene,’ diyorum. Sonra da Allah’ın izniyle bir başka konumda hepinizle yeniden buluşmak ve milletimize daha fazla hizmet etmek umuduyla elveda diyorum. Elveda benim değerli vatandaşlarım.”

 

Türkiye Cumhuriyeti 8. Cumhurbaşkanı

Turgut Özal

 

Turgut Özal, cumhurbaşkanlığıyla Türk siyaset tarihinde önemli bir rol oynamıştır. 1927 yılında Malatya’da doğan Turgut Özal, Türkiye’nin ekonomik dönüşüm sürecinde etkili bir lider olarak bilinir.

 

Anavatan Partisi’ni kurarak 1983 yılında yapılan seçimlerde başbakanlık görevine gelmiş ve ardından da cumhurbaşkanlığına seçilmiştir. Özal’ın liderliğindeki dönemde, ekonomide serbest piyasa reformları ve liberal politikalar ön planda tutulmuştur.

 

Türkiye’nin modernleşme sürecine yaptığı katkılar ve uyguladığı ekonomik politikalarla birlikte onun siyasi mirası, elbette pek çok eleştiriye de maruz kalmıştır.

 

Özal’ın hayatını ele alan bu kitap, siyasi hamlelerini yakından tanımak isteyenler için eşsiz bir kaynak niteliğindedir.


Yorum Yap